Idaho AFS Logo

Past Award Recipients

The Idaho Chapter is pleased to announce the past recipients of the Chapter awards. The award recipients since 2000 are listed below. For a list of award recipients prior to 2000, please see The History of the Idaho Chapter of the American Fisheries Society (PDF).

Lifetime Achievement Award

2017Bill Horton
Virgil Moore
2016not awarded
2015Steve Elle
2014not awarded
2013Don Martin
Vaughn Paragamian
2012Ned Horner
Christine Moffitt
2011not awarded
2010Edward L. Lider
2009Susan B. Martin
Timothy Burton
2008Bruce Rieman
2007Dave Burns
2006not awarded
2005not awarded
2004Tim Cochnauer
2003Dave Bennett
2002Dick Wallace
2001Ted Bjornn
2000not awarded

Annual Merit Award*

2017 Jay Hesse Service as President 2016-2017
Kevin Meyer Service as Secretary-Treasurer 2015-2017
Darcy McCarrick Service as BYU SubUnit President 2016-2017
Laura Jenkins Service as UofI Palouse SubUnit President 2016-2017
Tyson Halbert Service as ISU Portneuf SubUnit President 2016-2017
2016 Jim Chandler Service as President 2015-2016
Steve Anglea Service as Secretary-Treasurer 2014-2016
Philip Branigan Service as UofI Palouse SubUnit President 2015-2016
James Paris Service as ISU Portneuf SubUnit President 2015-2016
2015 Tom Curet Service as President 2014-2015
Jessica Buelow Service as Secretary-Treasurer 2013-2015
2014 Joe DuPont Service as President 2013-2014
Craig Rabe Service as Secretary-Treasurer 2012-2014
2013 Dmitri Vidergar Service as President 2012-2013
Bill Horton Service as Secretary-Treasurer 2011-2013
2012 Jason Vogel Service as President 2011-2012
Tim Copeland Service as Secretary-Treasurer 2010-2012
2011 Ernest Keeley Service as President 2010-2011
Mick Hoover Service as Secretary-Treasurer 2009-2011
2010 Jim Fredericks Service as President 2008-2010
Christine Kozfkay Service as Secretary-Treasurer 2008-2010
2009 Matthew A. Davis Service as Secretary-Treasurer 2007-2009
2008 Bart Gamett Service as President 2007-2008
Brian Kennedy Service as Secretary-Treasurer 2006-2008
Mike Peterson Service as Fundraising Chair 2007-2008
Ed Schreiver Service as Fundraising Chair 2007-2008
Rob Ryan Service as Fundraising Chair 2007-2008
Dmitri Videgar Service as Fundraising Chair 2005-2006
Art Butts Service as Fundraising Chair 2005-2006
2007 Jim Capurso Service as President 2006-2007
Tammy Hoem Service as Secretary-Treasurer 2005-2007
2006 Russ Kiefer Service as President 2005-2006
Liz Mamer Service as Secretary-Treasurer 2004-2006
Jimmy and Marilynn Gabettas (Jimmy's All Seasons Angler) Sponsorship
2005 Matt Powell Service as President 2004-2005
Kristine Vollmer Service as Secretary-Treasurer 2003-2004
Brian Leth Service as Fundraising Chair
2004 Vaughn Paragamian Service as President 2003-2004
Steve Elle Service as President 2002-2003
Brett Roper Service as President 2000-2002
Rob Van Kirk Service as Secretary/Treasurer 2002-2003
Jim Capurso Service as Native Fish Committee Chair
Lance Hebdon Service as Fundraising Chair
2003 Liz Mamer Personal Contribution
2002 Dana Weigel Cutthroat Trout Introgression Symposium
Jim Capurso Cutthroat Trout Introgression Symposium

* Prior to 2009, this award was given for various types of service to the Idaho Chapter. Since 2009, this award has been awarded only to the outgoing Chapter President and outgoing Chapter Treasurer with other types of service to the Chapter being recognized through the Distinguished Service Award.

Distinguished Service Award

2017 Eric Pankau Serving as Nominations Chair 2016-2017
2016 MISSING INFO MISSING INFO
2015 Sabrina Beus Work with the Trout-in-the-Classroom program
Howard Davis Promoting sport fishing
Greg Schoby Service as Fundraising Committee Chair 2012-2014
Ryan Hillyard Service as Fundraising Committee Chair 2013-2015
Casey Watson Service as Native Fish Committee Chair 2011-2014
Jason Vogel Service as Mentoring Committee Chair 2013-2015
2014 not awarded
2013 Steve Elle Service as Mentoring Committee Chair 2010-2013
Bryan Grant Service as Aquaculture Committee Co-Chair 2011-2013
Patrick Kennedy Service as Fundraising Committee Co-Chair 2010-2013
Doug Munson Service as Aquaculture Committee Co-Chair 2011-2013
Chris Sullivan Service as Fundraising Committee Co-Chair 2010-2013
Donald Zaroban Production of "Native Fishes of Idaho"
2012 not awarded
2011 Bryan Grant Service as Aquaculture Committee Chair
Tarah Johnson Service as Technical Coordinator for the 2010 and 2011 annual meetings
Vaughn Paragamian Service as Native Fish Committee Chair
2010 Dan Garren Service as Native Fish Committee Chair
Kevin Meyer Service as Mentoring Committee Chair
Jeff Heindel Service as Fish Culture Committee Chair
Tom Bassista Service as Membership Committee Chair
Jason Vogel Service as Anadromous Fish Committee Chair and as Fundraising Committee Co-Chair
John Cassinelli Service as Fundraising Committee Co-Chair
Eric Stark Service as Fundraising Committee Co-Chair
2009 Brett High Service as Technical Coordinator for the 2007 and 2008 annual meetings
2008 not awarded
2007 Rick Alsager Four Sockeye fundraising contributions
Dan Baker Four Sockeye fundraising contributions
Doug Young Four Sockeye fundraising contributions
2006 Judy Hall-Griswold Donation of time and art work

Outstanding Fishery Professional Award

2017 Kevin Meyer
2016 MISSING INFO
2015 Cindy Robertson
2014 Brett High
Dan Isaak
2013 Jim Chandler
2012 Matt Campbell
Christine Kozfkay
2011 Jim Gregory
Paddy Murphy
2010 Matt Woodard
Charlie Petrosky
Warren Colyer
Dan Axness

Richard L. Wallace Native Fish
Conservationist of the Year Award

2017 Dan Schill
2016 MISSING INFO
2015 Lonnie Hutson and the U of I Prichard Art Gallery
2014 Paul Kline
2013 Joe DuPont
2012 Russ Thurow
2011 Sue Ireland
2010 Warren Colyer
2009 Ned Horner
2008 Rob Van Kirk
2007 Virgil Moore
2006 Bruce Rieman
2005 Vaughn Paragamian
2004 Jim Fredericks

Outstanding Mentor Award

2017 Eric Billman
2016 Dan Isaak
2015 MISSING INFO
2014 Michael Quist
2013 Tom Curet
2012 Virgil Moore
2011 Kevin Meyer
2010 Bart Gamett
2009 Christine Moffitt
2008 Ed Schriever
2007 Steve Elle
2006 Scott LaPatra

Excellence in Aquaculture Award

2017 Doug Munson
2016 MISSING INFO
2015 Christine Moffitt
2014 Jack Christensen
2013 not awarded
2012 Dave Teuscher
2011 Jack Siple
2010 Joe Chapman
2009 IDFG Eagle Fish Hatchery
2008 Keith Johnson

Aquatic Habitat Award

2017 West Fork Yankee Project Jim Gregory, Cassi Wood, Bart Gamett
2016 MISSING INFO

Best Student Poster

2017 Darcy McCarrick
2016 MISSING INFO

Best Student Presentation

2017 Jake Graham
2016 MISSING INFO

Best Professional Poster

2017 Jason Jones
2016 MISSING INFO

Best Professional Presentation

2017 Nathan Jensen
2016 MISSING INFO

Related Links