Idaho AFS Logo

Past Award Recipients

The Idaho Chapter is pleased to announce the past recipients of the Chapter awards. The award recipients since 2000 are listed below. For a list of award recipients prior to 2000, please see The History of the Idaho Chapter of the American Fisheries Society (PDF).

Lifetime Achievement Award

2015Steve Elle
2014not awarded
2013Don Martin
Vaughn Paragamian
2012Ned Horner
Christine Moffitt
2011not awarded
2010Edward L. Lider
2009Susan B. Martin
Timothy Burton
2008Bruce Rieman
2007Dave Burns
2006not awarded
2005not awarded
2004Tim Cochnauer
2003Dave Bennett
2002Dick Wallace
2001Ted Bjornn
2000not awarded

Annual Merit Award*

2015 Tom Curet
Jessica Buelow
Service as President 2014-2015
Service as Secretary-Treasurer 2013-2015
2014 Joe DuPont
Craig Rabe
Service as President 2013-2014
Service as Secretary-Treasurer 2012-2014
2013 Dmitri Vidergar
Bill Horton
Service as President 2012-2013
Service as Secretary-Treasurer 2011-2013
2012 Jason Vogel
Tim Copeland
Service as President 2011-2012
Service as Secretary-Treasurer 2010-2012
2011 Ernest Keeley Service as President 2010-2011
Mick Hoover Service as Secretary-Treasurer 2009-2011
2010 Jim Fredericks Service as President 2008-2010
Christine Kozfkay Service as Secretary-Treasurer 2008-2010
2009 Matthew A. Davis Service as Secretary-Treasurer 2007-2009
2008 Bart Gamett Service as President 2007-2008
Brian Kennedy Service as Secretary-Treasurer 2006-2008
Mike Peterson Service as Fundraising Chair 2007-2008
Ed Schreiver Service as Fundraising Chair 2007-2008
Rob Ryan Service as Fundraising Chair 2007-2008
Dmitri Videgar Service as Fundraising Chair 2005-2006
Art Butts Service as Fundraising Chair 2005-2006
2007 Jim Capurso Service as President 2006-2007
Tammy Hoem Service as Secretary-Treasurer 2005-2007
2006 Russ Kiefer Service as President 2005-2006
Liz Mamer Service as Secretary-Treasurer 2004-2006
Jimmy and Marilynn Gabettas (Jimmy's All Seasons Angler) Sponsorship
2005Matt Powell Service as President 2004-2005
Kristine Vollmer Service as Secretary-Treasurer 2003-2004
Brian Leth Service as Fundraising Chair
2004Vaughn Paragamian Service as President 2003-2004
Steve Elle Service as President 2002-2003
Brett Roper Service as President 2000-2002
Rob Van Kirk Service as Secretary/Treasurer 2002-2003
Jim Capurso Service as Native Fish Committee Chair
Lance Hebdon Service as Fundraising Chair
2003Liz Mamer Personal Contribution
2002Dana Weigel Cutthroat Trout Introgression Symposium
Jim Capurso Cutthroat Trout Introgression Symposium

* Prior to 2009, this award was given for various types of service to the Idaho Chapter. Since 2009, this award has been awarded only to the outgoing Chapter President and outgoing Chapter Treasurer with other types of service to the Chapter being recognized through the Distinguished Service Award.

Distinguished Service Award

2015 Sabrina Beus Work with the Trout-in-the-Classroom program
Howard Davis Promoting sport fishing
Greg Schoby Service as Fundraising Committee Chair 2012-2014
Ryan HillyardService as Fundraising Committee Chair 2013-2015
Casey WatsonService as Native Fish Committee Chair 2011-2014
Jason VogelService as Mentoring Committee Chair 2013-2015
2014 not awarded
2013 Steve Elle Service as Mentoring Committee Chair 2010-2013
Bryan Grant Service as Aquaculture Committee Co-Chair 2011-2013
Patrick Kennedy Service as Fundraising Committee Co-Chair 2010-2013
Doug Munson Service as Aquaculture Committee Co-Chair 2011-2013
Chris Sullivan Service as Fundraising Committee Co-Chair 2010-2013
Donald Zaroban Production of "Native Fishes of Idaho"
2012 not awarded
2011 Bryan Grant Service as Aquaculture Committee Chair
Tarah Johnson Service as Technical Coordinator for the 2010 and 2011 annual meetings
Vaughn Paragamian Service as Native Fish Committee Chair
2010 Dan Garren Service as Native Fish Committee Chair
Kevin Meyer Service as Mentoring Committee Chair
Jeff Heindel Service as Fish Culture Committee Chair
Tom Bassista Service as Membership Committee Chair
Jason Vogel Service as Anadromous Fish Committee Chair and as Fundraising Committee Co-Chair
John Cassinelli Service as Fundraising Committee Co-Chair
Eric Stark Service as Fundraising Committee Co-Chair
2009 Brett High Service as Technical Coordinator for the 2007 and 2008 annual meetings
2008 not awarded
2007 Rick Alsager Four Sockeye fundraising contributions
Dan Baker Four Sockeye fundraising contributions
Doug Young Four Sockeye fundraising contributions
2006 Judy Hall-Griswold Donation of time and art work

Outstanding Professional Award

2015 Cindy Robertson
2014 Brett High
Dan Isaak
2013 Jim Chandler
2012 Matt Campbell
Christine Kozfkay
2011 Jim Gregory
Paddy Murphy
2010 Matt Woodard
Charlie Petrosky
Warren Colyer
Dan Axness

Richard L. Wallace Native Fish
Conservationist of the Year Award

2015Lonnie Hutson and the U of I Prichard Art Gallery
2014Paul Kline
2013Joe DuPont
2012Russ Thurow
2011Sue Ireland
2010Warren Colyer
2009Ned Horner
2008Rob Van Kirk
2007Virgil Moore
2006Bruce Rieman
2005Vaughn Paragamian
2004Jim Fredericks

Outstanding Mentor Award

2015not awarded
2014 Michael Quist
2013 Tom Curet
2012 Virgil Moore
2011 Kevin Meyer
2010 Bart Gamett
2009 Christine Moffitt
2008 Ed Schriever
2007 Steve Elle
2006 Scott LaPatra

Excellence in Aquaculture Award

2015 Christine Moffitt
2014 Jack Christensen
2013 not awarded
2012 Dave Teuscher
2011 Jack Siple
2010 Joe Chapman
2009 IDFG Eagle Fish Hatchery
2008 Keith Johnson

Related Links